Thursday, 12 Dec 2019

Vakıf Üniversitesi

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ AVRUPA’DA İLK 100’DE
Ekonomi alanında 2 milyon 300 binden fazla araştırmayı endeksleyen dünyanın en büyük bibliyografik veritabanı olan Ideas-Repec’in 30 ayrı kritere göre yaptığı ciddi ve prestijli Avrupa sıralaması açıklandı. Çağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, devlet ve özel üniversiteler ayırt edilmeksizin yapılan değerlendirmede ilk yüzde yer alırken, Türkiye’den listeye giren üniversiteler sıralamasında ise 3. sırada yer aldı.

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE GENİŞ BURS OLANAKLARI
Vakıf Üniversitesi öğrencilere, başarı bursu(%100) ve destek bursları (%75, %50, %25) olmak üzere 4 farklı burs olanağı sunmaktadır. Burslar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl yapılan üniversiteye giriş sınavı sonunda, ÖSYM kılavuzunda yer alan burslu kontenjanlara, ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilere tanınır. Bunların dışında, Çağ Koleji’nden mezun olan öğrencilere tanınan “Çağ Bursu” ise öğretim ücretinin %50’sini kapsamaktadır.
ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE ULUSALARARASI AKREDİTASYON (Akredite dil eğitimi)
İlklere imza atan Çağ Üniversitesi’nin İngilizce Hazırlık Okulu, uluslararası alanda gurur verici bir başarıya imza attı.
Uluslararası, tarafsız ve bağımsız ‘Pearson Assured’ kalite denetimine tabi tutulan İngilizce Hazırlık Okulu, kurum tarafından konulan 68 kalite standardına uyum sağlayıp, başarılı bir performans göstererek ve değerlendirme sürecinden başarıyla çıkarak, uluslararası düzeyde akredite edildi. Böylelikle, bölgede bu akreditasyona sahip ilk üniversite olma özelliğini elde etti.
İngiltere’deki üniversitelerin yüzde 97’siyle birlikte çalışan, yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösteren ‘Pearson Assured’, Çağ İngilizce Hazırlık Okulu’nu (yönetim-organizasyon, fiziksel kapasite, öğrencilere sağlanan olanaklar, eğitim kalitesi, planlanması ve yürütülmesi, öğretim elemanı temini ve yeterliliği, kayıtların doğruluğu ve erişilebilirliği ve ölçme-değerlendirme gibi temel kalite ölçütleri kapsamında değerlendirdi. Dünya’nın en prestijli eğitim kurumlarının başında gelen Pearson Assured, aynı zamanda The Financial Times ve Penguin Readers gibi önemli kuruluşları da bünyesinde bulundurmaktadır.
İngilizce Hazırlık Okulu’nun yürüttüğü çalışmalar uluslararası standartlarda
Çağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ünal AY “Dil eğitimi programının amacı, öğrencilere dil becerilerini kazandırmak ve onları hem ulusal hem uluslararası düzeyde rekabet gücüne sahip alanlarda çağdaş değerleri temsil eden, dinamizmlerini bu alanlara yansıtan üretken bireyler ve liderler yetiştirmektir. Bir dünya üniversitesi olan Çağ Üniversitesi, yabancı dilin uluslararası arenada önemine dikkat çekerek, kurulduğu 1997 yılından bu yana %100 İngilizce eğitim vermektedir. Akreditasyonlar, gerek Avrupa Üniversiteler Birliği’nin, gerekse YÖK’ün son dönemde ağırlık verdiği konuların başında geliyor. 6 aylık yoğun bir çalışma neticesinde elde edilen başarıdan dolayı son derece memnunuz. Bu başarıda emeği geçen, İngilizce Hazırlık Okulu akreditasyon ekibimize teşekkür ederim” dedi.
Özel Üniversite Hazırlık Okulu Müdürü Hamdi ÖNAL akreditasyon tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada “Dünyaca ünlü ‘Pearson Assured’ tarafından verilen kalite güvencesi ve akreditasyon hizmeti, uluslararası düzeyde kabul görmesi bakımından son derece önemli. Bu akreditasyonla birlikte Çağ İngilizce Hazırlık Okulu’nun yürüttüğü çalışmaların, uluslararası standartlarda olduğu kanıtlandı. Dileyen öğrenciler başarıyla bitirdikleri programın ‘Pearson Assured’ tarafından akredite edildiğini (kalite güvencesi sağlanmış bir program olduğunu) gösteren bir sertifika almaya hak kazanacak ve bu sertifika Çağ öğrencileri için referans oluşturacak. Bu sertifika, öğrencilerin elde ettikleri yeterliliklerin akademik ve mesleki olarak geçerliliğe sahip olmasına yardımcı olacak ve ABD’de, Avrupa’da ve Orta Doğu’da kariyerlerine devam etmelerine destek sağlayacak” dedi
DÜNYA DİLLERİNDE EĞİTİM
ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ
Dünya dillerinde eğitim veren ÇAĞ, 4 kıtadan 50’nin üzerinde üniversitede eğitim imkanı sunuyor
Uluslararası iletişim aracı olarak işlev gören İngilizce dilinde eğitim veren Çağ Üniversitesi, bunun yanında İspanyolca, Almanca, Fransızca, Çince, Rusça vb. gibi dünya dillerini de öğrencilerinin talepleri doğrultusunda ikinci dil olarak veriyor. Profesyonel iş yaşamda yükselmede ve iş bulmada önemli olan İngilizce’nin yanında ikinci bir dilin de öğretiliyor olması, mezunlarının kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmalarında önemli bir rol oynuyor.
Bölgesinde “Diploması Avrupa’dan Onaylı” ve “Mükemmeliyet Ödüllü” ilk üniversite olma özelliğine sahip; Amerika, Çin, Fas ve 35 Avrupa ülkesinden 45 seçkin üniversiteyle anlaşması bulunan Çağ Üniversitesi, değişim programlarıyla öğrencilerine dünyanın kapılarını açıyor. Böylelikle aldıkları uluslararası eğitim sayesinde Çağ Üniversitesi mezunları, değişen iş dünyası koşullarına uyum sağlayabilecek eğitim almış, üstün niteliklere sahip gençler olarak çalışma hayatındaki yerlerini alıyorlar.

Çağ Üniversitesi kurulduğundan beri dünyanın önde gelen üniversiteleri ile iş birliği içerisinde olmakla birlikte, sahip olduğu yerli ve yabancı seçkin öğretim üyesi kadrosuyla da uluslararası düzeye erişmiş durumda. Bu yönüyle de en çok tercih edilen Vakıf Üniversiteleri’nden biri.
Dünya standartlarında 500.000 m2 görkemli ve güvenli bir kampusa sahip olan Çağ Üniversitesi’nde ayrıca, kütüphane, sinema salonu, tiyatro salonu, amfi tiyatro, basketbol, voleybol, futbol sahaları, tenis kortları, planeteryum ( gözlemevi), müzik ve dans salonları, orman yürüyüş alanları, Uluslararası zincir kafeteryalar ve restaurantlar öğrencilerin hizmetine sunulmakta.
Çağ Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Lütfi BAYBOĞAN yaptığı açıklamada “Çağ Üniversitesi’nin hedefi bölgenin Harvard’ı olmak. Bu amaçla hem yurtiçinden hem de yurtdışından yerli ve yabancı öğretim kadromuza konusunda ün yapmış akademisyenler katıyoruz. Önümüzdeki yıllarda hız kesmeden teknolojiye yatırım yapmaya devam ederek, Çağ Üniversitesi’nin Avrupa’daki marka üniversiteler arasındaki yerini almasını sağlayacağız. Ayrıca, Çağ Üniversitesi uluslararası kalitede sunduğu eğitimin yanı sıra, ciddi burs olanakları ve 1250 çalışanıyla bölge ekonomisindeki istihdama kattığı destek ile de lokomotif olmaktadır” dedi.
AB ONAYLI DİPLOMA
Üniversitemiz, bir dünya üniversitesi olduğunu akredite edilmiş İngilizce Hazırlık Okuluyla ve “AB Diploma Eki Etiketi” ve “Mükemmeliyet Ödülü” ile ödüllendirilerek ispatlamış ve bu doğrultudaki çalışmalarını sürdürmektedir. Bu özellikleriyle, en çok tercih edilen Vakıf Üniversiteleri’nden biri olan Çağ Üniversitesi’nin hedefi ise Akdeniz’in Harvard’ı olmak.
ÖĞRENCİLERİMİZİN ULUSALRARASI BAŞARILARI
ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÖĞRENCİMİZE AVRUPA’DAN BURS
Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Nurettin Gevri, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün Macaristan Hükümeti ile ortak yürüttüğü Stipendium Hungaricum Yüksek Lisans Eğitim Anlaşması kapsamında, Macaristan’da yüksek lisans bursu kazandı. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
ÇAĞLI ÖĞRENCİ AVRUPA’DA, TÜRKİYE’DEKİ PSİKOLOJİ ÖĞRENCİLERİNİ TEMSİL EDECEK
Üniversitemiz Psikoloji Bölümü öğrencisi Gülzemin CANBOLAT başarılarına bir yenisini daha ekledi. Öğrencimiz, Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu’nda Dış İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi seçilerek Türkiye’deki binlerce psikoloji öğrencisini, Avrupa’da temsil etme hakkı kazandı. Malta’da gerçekleştirilen 32. EFPSA (Avrupa Psikoloji Öğrencileri Birlikleri Federasyonu) Kongresi’ne katılarak görevi devraldı. Bir yıl boyunca EFPSA’da Türkiye Psikoloji Öğrencileri Koordinatörü olarak görev yapacak öğrencimize ÇAĞ Ailesi olarak başarılar dileriz.

ESN ÇAĞ’A, ERASMUS INTERNATIONAL’DAN ÖDÜL
Üniversitemiz ESNÇAĞ (Erasmus Student Network) Kulübü, Social Erasmus ve Exchange Ability alanlarında, Erasmus International tarafından da övgü alan projeleriyle ödül aldılar. Uluslararası Ofis Koordinatörü Gül KULAK danışmanlığında çalışmalarını sürdüren kulübün başkanı Burçak ARIKAN, “48 üniversitenin projeleriyle katıldığı etkinlikte en iyiler ödülünü almak bizi son derece mutlu etti. Son yıllarda bu ödülü üst üste alan tek üniversite olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu bağlamda da uluslararası alandaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
ÇAĞ HUKUK MEZUNU TÜRKİYE’NİN EN ETKİLİ 100 AVUKATINDAN BİRİ SEÇİLDİ
İngiliz derecelendirme kuruluşu Legal500’ün açıkladığı, Türkiye’nin en etkili 100 şirket avukatı listesi yayınladı. Üniversitemiz Hukuk Fakültesi mezunu Tuna Yasin DOYUK, binlerce avukatı geride bırakarak, listeye girmeyi başardı ve bizleri gururlandırdı. Porland Porselen’in Türkiye ve İngiltere lokasyonunu yöneten ve İstanbul Barosuna kayıtlı olarak çalışan Tuna Yasin DOYUK, aynı zamanda New York Eyalet Barosu’na ‘affiliate member’ olarak kayıtlı. Mezunumuz Tuna’nın başarılarının daim olmasını diliyor ve kendisini kutluyoruz.
ÖĞRENCİMİZ DOĞUKAN USLU’YA ABD’DEN DAVET
Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.sınıf öğrencisi Ömer Doğukan USLU, Türkiye’den her yıl beş öğrencinin seçildiği ve bu yıl Dialogue Institutes tarafından düzenlenen, United States Department of State tarafından desteklenen “SUSI- Students Leadership” programına seçildi.
Türkiye’den seçilen sadece beş öğrenciden biri olan USLU, Amerika Birleşik Devletleri tarafından 5 haftalığına Philadelphia, Atlanta, New York ve Washington D.C. şehirlerinde gerçekleştirilecek workshoplara davet edildi
Doğukan USLU “Amerikan hükümeti ihtiyaçlarımızı karşılayarak bizi birçok kültürel etkileşime dahil etti, örneğin Budist tapınakları, farklı kiliseler, sinagoglar ve farklı kültürel tarihi alanlara gittik aynı zamanda birçok farklı akademisyen, politikacı ve bilim insanıyla tanışma ve Beyaz Saray, United States Capitol ve New York Birleşmiş Milletler Ana Merkezi’ne girme fırsatım oldu. İngilizce eğitimim sayesinde böylesine önemli bir fırsatı elde ettiğim için Üniversiteme çok teşekkür ederim. Ayrıca Uluslararası İlişkiler öğrencisi olarak aldığım mesleki eğitim sayesinde workshoplarda zorlanmadan önemli çalışmalar yapabildim” dedi.
ULUSLARARASI BAŞARILAR
ÇAĞ’DA ULUSALRARASI GİRİŞİMCİLİK SEMİNERİ
Üniversitemiz Uluslararası Ofis tarafindan “The way of Success” konulu seminer düzenlendi. Bulgaristan Champions Factory’den Üniversitemize gelen Shirin Amin, Alexandra Goteva ve Alexander Balabanov tarafından verilen seminerde öğrencilere ‘girişimcilik ‘ ve yurtdışı staj olanakları hakkında detaylı bilgiler verildi.
ÇAĞ’DAN, TÜBİTAK PROJELERİNE DESTEK
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi Ve Bilim Okulları 2017 – 2018 başvurusu kabul edilen “Doğa Dostu Matematik” ve “Akdenizde El Ele Gökyüzünü Keşfetmeye” adlı projeler, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu tarafından desteklenmeye uygun görüldü. Üniversitemiz Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi sorumlusu Öğretim Görevlisi Arif Solmaz her iki projede de eğitmen olarak katkı sağlayacak. Bu proje kapsamında, merkezimiz bünyesindeki planetaryum ve gözlemevinde, katılımcı öğrenci ve öğretmenlere teorik ve uygulamalı gökbilim eğitimleri verilecek.

ÇAĞ GENÇLİK KULÜBÜ’NDEN ULUSLARASI PROJE
İlk aşaması Bulgaristan’da gerçekleştirilen Entrepreneurial Lab’da, Çağ Gençlik Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri ülkemizi temsilen, Türkiye Liderleri olarak projede yerlerini almışlardı. Projenin 2. Aşaması ise Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşti. ÇAĞ GENÇLİK KULÜBÜ’nün ortak olduğu projeye, üniversitemizi temsilen Uluslararası İlişkiler Bölümü 3.sınıf öğrencisi Seda YÜKSEK liderlik yaparken, Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü 4. sınıf öğrencisi Emre Hasan TURAÇ’da katılımcı olarak yer aldı.
ÇAĞLILAR ÇİNCE OLİMPİYATLARINDA
Üniversitelerarası Çince olimpiyatlarında üniversitemizi başarıyla temsil eden ögrencilerimizi ve Çince hocamızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
ÜNİVERSİTEMİZ HUKUK FAKÜLTESİ ELSA’DA TÜRKİYE 3.SÜ OLDU
ELSA-İstanbul (The European Law Students’ Association/ Avrupa Genç Hukukçular Derneği) tarafından düzenlenen “Prof. Dr. Rona Serozan III. Kurgusal Duruşma Yarışması”nda, Üniversitemiz Hukuk Fakültesi 3. oldu. Türkiye’den 40 fakültenin katıldığı yarışmada, Arş. Gör. Orkun TAT’ın koçluğunda hazırlanan öğrencilerimiz Bekir Gökfe Çelik, Semih Can Yıldız, Damla Bayındır, Mustafa Ekici ve İlayda Sapmaz’ı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.
Psikoloji bölümü
AKADEMİSYENLERİMİZİN ULUSLARARASI BAŞARILARI
ÖĞRETİM ÜYEMİZ PROF.DR.İLHAN ÖZTÜRK ‘ÜN DÜNYA BAŞARISI
Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlhan ÖZTÜRK RePEc/IDEAS (Research Paper in Economics) verilerine göre dünyadaki 50,000 ekonomist arasında makaleleri en çok görüntülenenler arasında 1. Sırada yer almıştır.
RePEc veri tabanına kayıtlı 50,000 ekonomist ve 13,669 kuruluş yer almaktadır. Repec tarafından aylık olarak 36 gösterge kullanılarak yayınlanan sıralamaya göre, Prof. Dr. İlhan ÖZTÜRK Dünya genelinde makaleleri en çok görüntülenen ekonomistler arasında 1. Sırada yer almıştır. Prof. Dr. İlhan ÖZTÜRK’ün 155’in üzerinde Uluslararası Dergilerde yayınlanmış makalesi bulunmakta ve birçok uluslararası dergi editörlüğü ve hakem kurulu üyeliği bulunmaktadır. Ayrıca Mart 2018 itibari ile Google Scholar atıf verilerine göre çalışmalarına toplam 6,824 atıf yapılmış ve H-Endeksi 41’dir.
ÖĞRETİM ÜYEMİZ DINESH RAMOO’NUN ULUSLARARASI BAŞARISI
Öğretim üyemiz Dinesh Ramoo , Almanya’da Wolkswagen Vakfı tarafından düzenlenen Herrenhauser Konferansı’nda “Expanding into the unknown: Analysing Speech Errors in a Non-European Language” başlıklı bildirisiyle birinci seçildi.

ÖĞRETİM GÖREVLİMİZ FATMA TOKÖZ GÖKTEPE’YE ABD’DEN BURS
Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Fatma TOKÖZ GÖKTEPE, Study of United States Institutes (SUSI) tarafından, Seattle Üniversitesi’nde “Contemporary American Studies” konusunda eğitim ve araştırma bursu kazandı. Dil eğitimi alanında Türkiye’deki öğretim elemanları arasından sadece GÖKTEPE’nin kazandığı bursu dünya genelinde yaklaşık on kişi aldı. Fatma TOKÖZ GÖKTEPE’yi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
ÖĞRETİM ÜYEMİZ DR. TUĞBA GÜLEŞ’E ULUSLARARASI ÖDÜL
Üniversitemiz Hukuk Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Tuğba GÜLEŞ, Viyana Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen uluslararası konferansta, “Intellectual Property Protection for Plant Innovation: Farmers as User-Innovators and Farm-Saved Seed Exemption” başlıklı akademik çalışmasıyla, en iyi makale ödülüne layık görüldü. Akademisyenimiz kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
ELT ÖĞRETİM GÖREVLİMİZ GÜRCAN DEMİROĞLARI’NA ULUSALRARASI ÖDÜL
Üniversitemiz İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Gürcan Demiroğları, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde “Candidate Academicians’ Attitudes Towards Foreign Language Examination” başlıklı bildirisiyle alanında en iyi bildiri ödülüne layık görüldü. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini üniversitemizde tamamlayan Demiroğları’nı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir