Sunday, 13 Oct 2019

Çikolata Kisti Hakkında Her Şey

Kadınların pek çoğunda görülen çikolata kisti bir yumurtalık kistidir. Tedavisinin mümkün olması ile kistler içinde masum bir tür olduğu söylenebilir. Ancak çocuk sahibi olamama gibi büyük problemlere yol açtığı için mutlaka ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Çikolata kisti ile ilgili merak ettiğiniz her şeye sitemizden ulaşabilirsiniz. çikolata kisti nedir, kimlerde görülür, neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir, tedavisi mümkün müdür, cinsel yaşamı ya da doğurganlığı etkiler mi gibi daha pek çok sorunun cevabını merak ediyorsanız sitemizden bulabilirsiniz.

Çikolata Kisti Semptomları

Çikolata kisti menopoz öncesi her kadında görülebilen türden bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tüm kadınlar semptomları bilerek dikkatli olmalıdır. endometriozis olarak adlandırılan bu rahatsızlık varsa ağrılı regl, karın ağrıları, tuvalet sırasında ağrı, cinsel ilişki sonrası ağrı gibi belirtiler olacaktır. Semptomları daha detaylı incelemek için sitemize bakabilirsiniz.

Çikolata kisti varsa yumurtalıklarda şişlik de yaşanabilir. Belirtiler giderek şiddetlenebilir ya da hiçbir belirti görülmeyebilir. Bu yüzden mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Çikolata Kisti Tanısı

Doktora gittiğinizde belirtileri anlatmanız halinde pelvik muayene, tıbbi görüntüleme ya da laparoskopi gibi yöntemlerle tanı konulur. Tanı konulduysa çikolata kisti tedavisi yapılabilir. Tedavi sonrası belirtiler ortadan kalkacaktır ve sağlık durumu iyileşecektir. Çiftler çocuk sahibi olmak istiyorsa büyük oranda başarı sağlanacaktır. Konuyla ilgili tüm sorularınızın cevabını sitemizden bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir