Thursday, 5 Dec 2019

Türk Edebiyatının Dede Korkut’u Vefat Etti

Türk Edebiyatının Dede Korkut'u Vefat Etti

 Türk edebiyatının en sevilen isimlerinden şair Bahaettin Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. “Dede Korkut” olarak adlandırılan Karakoç’un vefat haberini oğlu Oğuz Karakoç duyurdu.

Türk edebiyatının en sevilen isimleri arasına yer alan ve “Dede Korkut” olarak adlandırılan Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bir şiirinde “Döşeğim kara toprak, yorganım kara bulut / Ben seninle doluyken, vurgun yapamaz umut” diyen Karakoç, sevenlerini yasa boğdu.

Bir şiirinde “Ihlamurlar çiçek açtığı zaman” diyerek gelmeye söz veren Karakoç, ağaçlar yaprak dökerken ebedi hayata göçtü.

“Ihlamurlar çiçek açtığı zaman / Ben güneş gibi gireceğim her dar kapıdan / Kimseye uğramam ben sana uğramadan / Kavlime sâdıkım, sâdıkım sana / Takvim sorup hudut çizdirme bana / Ben sana çiçeklerle geleceğim / Ihlamurlar çiçek açtığı zaman”

“Beyaz Kartal” olarak da anılan 88 yaşındaki şair Karakoç, Kahramanmaraş’ta düzenlenen Uluslararası 5. Kitap ve Kültür Fuarı’na katılarak kitaplarını imzaladıktan sonra evinde rahatsızlanınca hastaneye kaldırılmıştı. Üzücü haberi ise Karakoç’un eğitimci oğlu Oğuz Karakoç şu şekilde duyurdu: “Sabah kendisiyle görüştüm gayet iyiydi, espri de yapmıştı. Ama ne yazık ki ikindiye doğru sağlığı el vermiyor rahatsızlaşıyor. Sol damarlarında bir tıkanma olduğu görülüyor ve anjiyo yapılıyor. Ama daha sonra sağda bir tıkanma olduğu görülüyor oraya da anjiyo yapılıyor. İlerleyen süreçte de nefes darlığı falan derken tamamen sağlığını kaybetti ve kaybettik maalesef.”

bahaeddin karakoç ile ilgili görsel sonucu

Şair Karakoç Kardeşler

Dört kuşak şair bir aile olan Karakoçlara Sezai Karakoç ile birlikte üç kardeş yakıştırması yapılan en büyük yanlışlardan biri. Türk halk şiirinin iki ünlü şairi olan Bahaettin Karakoç ile Abdürrahim Karakoç kardeş. Sezai Karakoç ile sadece gönül bağları bulunuyor. Soyca şair bir ailenin ilk erkek çocuğu olan Bahaettin Karakoç, baba ve anne tarafları oldukça varlıklı ve yöre halkı tarafından da “hoca” denilip saygı duyulan ve sevilen insanlardı. Şiir kokan bir ailede büyüyen Karakoç kardeşlerin ömrü de şiirler geçti.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

 

 

İLİşKİLİ HABERLER Türk Edebiyatının Usta Kalemi Hayatını Kaybetti

Türk Edebiyatının Usta Kalemi Hayatını Kaybetti

Ünlü Şair Cemal Safi Hayatını Kaybetti

Ünlü Şair Cemal Safi Hayatını Kaybetti

Nobel Edebiyat Ödülü 2018'de Verilmeyecek

Nobel Edebiyat Ödülü 2018’de Verilmeyecek

Ünlü Yazar Ve Şairlerden Aşkın Tanımı

Ünlü Yazar Ve Şairlerden Aşkın Tanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir