Thursday, 5 Dec 2019

Ceza Avukatı Nedir ?

Ceza hukuku alanında çalışma yapan avukatlara ceza avukatı denir. Aslında Türkiye’de avukatlık mesleğinde resmi olarak bir branşlaşma yoktur fakat halk arasında ceza davalarına giren avukatlara ceza avukatı denir. Bu makalemizde konuyu anlaşılır biçimde aktarabilmek için Silivri Ceza Avukatı Ezgi Merve BİLGİÇ özelinde ele alacağız.

Ceza Davası Nedir?

Ceza davası, iddia makamınca, şüphelinin cezalandırılabilmesi için yeterli şüphenin olması halinde hem lehine hem de aleyhine olan deliller dayanak yapılarak düzenlenen iddianamenin mahkemece kabul edilmesiyle başlayan hukuki sürece konu olan kamu davasıdır. Ceza davalarında soruşturma aşamasında hakimin vereceği kararları Sulh Ceza Hakimliği verir. Silivri’de böyle bir dava konusunda Silivri Ceza Avukatı Ezgi Merve BİLGİÇ ile irtibata geçip hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

Ceza Davalarında Ceza Avukatı Tutmak Zorunlu mudur?

Kural olarak ceza davalarında avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak, yaşı küçük olanlar, kendini savunamayacak ölçüde fiziki kusura bulunanlar ve alt sınırı 5 yıldan fazla olan bir suçtan yargılanan kişilerin maddi durumlarının elverişli olmaması halinde zorunlu müdafii – vekil devlet tarafından atanır. Her ne kadar ceza davalarında avukat tutmak zorunlu olmasa da, iyi bir ceza avukatı ile kişinin kendisini yargılama da temsil ettirmesi söz konusu hukuki sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple hakkında ceza davası yürütülen kişiler, kendilerinin en iyi şekilde savunulmasını  istemekte ve en iyi ceza avukatını aramaktadır.  En iyi avukat , müvekkilinin problemini en iyi anlayan ve en iyi çözümü üreten avukattır.

Silivri Ceza Avukatı Ezgi Merve BİLGİÇ; cezai soruşturma, sorgulama, kovuşturma ve ceza davası aşamalarında hukuki destek ve danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir